Kā uzsver paši penkulnieki - nekur nav tik labi kā mājās. Mūsu mājas ir Penkulē!
Penkule aicina izbaudīt pagasta pievilcīgumu apmeklējot ne tikai vietas, bet arī satiekot cilvēkus, kuri šeit dzīvo.
Maršrutā, bez kultūrvēsturiskām un publiski pieejamām vietām, ir iekļautas arī viensētas, piemāju un zemnieku saimniecības, dārzniecības, kuru saimnieki gaida ciemos. Rādīsim un stāstīsim kāda dzīve laukos, kāds ir penkulnieks “bez filtra”, un tā ir pievienotā vērtība.
Apskates objektu secība izkārtota virzienā no Dobeles, bet ir pielāgojama ikviena ceļotāja vēlmēm. Sarakstu plānots papildināt.
Telefons uzziņām par visiem maršruta objektiem + 37129343749, Aija Kočina.
Z/s “Mazbaldonas”
Ciemošanās vienā no Penkules lielākajām augkopības un tehniskās kultūras zemnieku saimniecībām. Saimnieki stāstīs un rādīs kā ir dzīvot laukos šodien. Ciemošanās par ziedojumiem.
Iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta, tel. +371 26369127, Anda Meiere
Puķu prieks Penkulē viensētā "Lielkuģi"
Dārza malā uzziedēja maijrozīte, balta un smaržīga, ar rīta rasas pērlēm uz maigajām ziedlapiņām. Tik skaista! Katru rītu Penkules “Lielkuģos” putni pirmie modina skaisto maijrozīti. Tie modina magones, peonijas, flokšus, rozes, kaķumētras, centrantes, sauleskrēsliņus, dienziedes, hostas......dažādas dārza un pļavas puķes, kokus un krūmus.
“Lielkuģu” puķu prieku par savu sauc Kuģu Aiga, kura jau 9 gadus stāda un pārstāda dažādas puķes lauku sētā. Viņai palīdz vīrs un bērni. “Lielkuģos” puķes ir ziedējušas kopš seniem laikiem, maijrozīte ir to lieciniece. Ciemošanās par ziedojumiem.
Ja puķu prieku arī Tu sauc par savu, piesakies un brauc ciemā!
Puķosimies Penkulē!
Iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta, tel. +37126758487, Aiga Kuģe
E-pasts: aiga74@inbox.lv
Ālaves muiža
Lauku miers un klusums! Ālaves muižas kungu nams un dārzs cer uz atdzimšanu. Vietējās nozīmes 19. gadsimta 2. puses arhitektūras piemineklis, lai arī ļoti bēdīgā stāvoklī, brīnumainā kārtā ir saglabājies līdz mūsdienām un noteikti ir apciemojuma vērts.
Ēka šobrīd apskatāma no ārpuses. Saziņai: Aija Kočina, tel. 29343749
Z/s ''Lapsas''
Bitenieks ar stāžu! Ādolfa Jonkus medus ir viens no garšīgākajiem Latvijā. Atzīts un novērtēts gan pašu pagastā, gan aiz tā robežām. Saimnieks piedāvā dažādu ziedu, liepas, aveņu, meža un pļavu, viršu medu, vērtīgos ziedputekšņus medū. Viesi aicināti uz degustāciju un ekskursiju piemājas bišu dravā.
Iespējama produkcijas degustācija un iegāde.
Iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta: tel. +371 28328875, Ādolfs Jonkus
E-pasts: ilva.jonkus@inbox.lv
Ciemošanās par ziedojumiem.
Sēju kapi
Sakoptā lauku kapsēta sniedz ieskatu mūsu zemes kapu kultūrā.
Piemājas saimniecība “Bērzāji”
Jansonu ģimene piedāvā apskatīt savu piemājas saimniecību. Tiek audzēti vasaras puķu stādi, pavasarī iespējams apskatīt siltumnīcas, tad krāšņo peoniju ziedēšanas laiku - to saimniecībā ir apmēram 150( !) šķirņu. Tālāk seko garšīgais zemeņu laiks - iespējama degustācija, varbūt arī pašlasīšana. Dārzā ir iestādītas apmēram 1500 gab. lavandu stādu, kuras sāk ziedēt jūnija beigās. Ja ir nepieciešams, var tikt ierīkota arī piknika vieta. Tēja, kafija un, sezonas laikam atbilstošas, degustācijas no dārza veltēm!
Iespējama produkcijas degustācija un iegāde.
Iepriekšēja pieteikšanās, tel. +37129333765, Ilze Jansone
Ciemošanās par ziedojumiem.
Vējtriece pie “Sēju” mājām
Vējtriece ir viena no nedaudzajām Latvijā dabā redzamajām saimniecības modernizācijas lieciniecēm.
Ūdens sūknēšanai ar vēja spēku darbināti spārni izmantoti jau sākot ar 9. gadsimtu. Tā sauktā daudzlāpstiņu vēja rotora izgudrotājs ir 1854. gadā Daniels Haladejs (Halladay). Sākotnējo koka latu konstrukciju pakāpeniski nomainīja tērauda daļas, un šādā formā 19. gs. 2. pusē rotori sasniedza arī Latviju. Ap gadsimtu miju šādi vēja rotori gan ar, gan bez torņiem bija izplatīti kā Eiropā, tā arī Amerikas Savienotajās Valstīs un Austrālijā, kur tie joprojām ir neatņemama lauku ainavas sastāvdaļa. Piekļūšanai pie mehānisma vienā piramīdas malā izbūvētas kāpnes.
Objekts atrodas privātīpašumā, iepriekšēja pieteikšanās: tel. +37120510489, Andra Ģingule.
Ciemošanās par ziedojumiem.
Penkules kultūras nams
Penkules kultūras nams ir viena no vecākajām mūsu valsts kultūras iestādēm, kura no 1919.gada atrodas savās vēsturiskajās telpās - Penkules muižā. Penkules pagasts bija t. s. "kroņa" pagasts, ar tajā esošām 4 muižām - Cimeres, Penkules, Ālaves un Kroņauces. Muižas uz zināmu laiku tika nodotas valdījumā bijušajiem valsts ierēdņiem kā atlīdzība par nokalpotajiem gadiem, pensionētiem virsniekiem par nopelniem valsts labā. Penkules muiža bija vienstāva mūra kleķa ēka, ar palielu parku un dārzu, gan attīstītu saimniecības māju kompleksu. No vecās apbūves ir palicis pagrabs, rija, pārbūvēta klēts. 1929. gadā telpas bija atzītas par šaurām un tika lemts izbūvēt lielo zāli. 1932. gadā jaunās telpas atklāja prezidents Alberts Kviesis, kuram pagastā bija vasaras mājas "Vecvagares.” Vecā muižas ēka pēdējo nozīmīgo pārbūvi piedzīvoja pagājušā gadsimta 50-jos gados, kad tika izbūvēts otrais stāvs, lai tur ierīkotu dzīvokļus.
Kultūras nams pēdējos gados īpaši saposts, 2019.gadā tika atklāta arī brīvdabas estrāde.
Piemineklis “Sāpes neaizmirst”
2018. gada maijā pie pagasta kultūras nama atklāto pieminekli veidojis tēlnieks Matiass Jansons, bet viens no tā arhitektiem un idejas autoriem ir penkulnieks Jānis Kukša. Piemineklis veltīts komunistiskā genocīda upuru piemiņai. No šīs vietas 1949. gada 25. martā uz Sibīriju deportēja 66 Penkules pagasta un tuvējās apkārtnes iedzīvotājus.
Pieminekļa idejas pamatā ir skaudro notikumu aculiecinieka Astrīda Freimaņa stāsts par tā laika notikumiem. Atmiņā viņam īpaši bija palikusi karavīru sagrābtā večiņa ar sainīti drebošās rokās. "Sāpes neaizmirst" ir vienīgais "runājošais" piemineklis Latvijā; skan A. Freimaņa balss. Plāksnē pie kultūras nama sienas ierakstīti izsūtīto iedzīvotāju vārdi.
Z/s “Pumpuri”
Dārzniecība ar pievienoto vērtību! Saimniecība specializējas gurķu, tomātu, lociņu, ziedkāpostu audzēšanā. Garšīgi kā no pašu dobes.
Iespējama produkcijas iegāde. Vēlama iepriekšēja pieteikšanās, tel. +37126150076, Jānis Valdovskis. Ciemošanās par ziedojumiem.
Viensēta "Skalbes"
Ceļotāji, vasaras svelmes nogurdināti, tiek aicināti atveldzēties piemājas peldvietā un uzzināt par tuvāko apkārtni.
Iepriekšēja pieteikšanās obligāta , tel. +37126371206, Edīte Bēvalde.
Ciemošanās par ziedojumiem.
Rūtenberga Lauku labumi
“Purvadrēģeļos” saimnieko Dainis Rūtenbergs, kura 3ha saimniecībā izaudzētos kartupeļus, ķirbjus, kabačus, sviesta pupiņas, rabarberus, avenes, zemenes u.c. iecienījuši ēdāji no tuvākas un tālākas apkārtnes. Rudens aveņu sezonas laikā saimnieks piedāvā pašlasīšanu.
Iespējamas degustācijas un produkcijas iegāde.
Iepriekšēja pieteikšanās obligāta, tel. +371 20262336, Dainis Rūtenbergs.
Piemājas saimniecība “Kalnapočas”
Esi Penkulē? Iegriezies arī “Kalnapočās”. Aromātiska ugunskura maltīte, pašu dārzā audzētu ķiploku, ķiršu, drīzumā arī aveņu produkti, un, protams, saimnieku stāsti par un ap dzimtas mājām, pašu saimniekošanu un interesanto “Kalnapoču”apkārtnē!
Iepriekšēja pieteikšanās , tel Tel. +371 29172125, + 371 26732443, Ilze un Kaspars Bērziņi.
Penkules evanģēliski luteriskā baznīca
Dievnams neparasts ar savu īpatnējo altāra veidojumu, kurš, atšķirībā no vairums baznīcu, ir uz ziemeļiem Penkules evaņģēliski luteriskā baznīcas ēka celta 1691. gadā. 1865. gadā atjaunota. Pagājušā gadsimta 60. gados baznīcā bija ierīkota kolhoza noliktava, vēlāk pārbūvēta par sporta zāli. Dievnams draudzes atjaunots, 1998. gada nogalē tika iesvētīts jaunais tornis un 1598. gadā izlietais zvans.
Dievnama apskate par ziedojumiem,iepriekš piesakoties: tel. + 371 29405931, Jānis Spudas.
Penkules pamatskola – pagasta gaismas pils un novadpētniecības krātuve
Penkules pagasta skola dibināta pēc 1875. gada.
1949. gadā atjauno II. Pasaules kara laikā nodegušo ēku.
Ar 1962./1963. mācību gadu tā tika pārveidota par Penkules astoņgadīgo skolu.
Šobrīd skolā ir 9. klases, izglītojas ap 100 bērnu.
Skolā atrodas Penkules novadpētniecības krātuve, kura atklāta 1986.g. par godu skolas simtgadei.
Iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta : tel. +37128378213, Dace Melbārde
Penkules pagasta bibliotēka, Dienas centrs.
Penkulnieki mīl grāmatas. Pašiem sava bibliotēka pagastā pieejama jau kopš 1919. gada, bet pašreizējās telpās pagasta centrā tā ir no 1977. gada.
Ēkā atrodas arī Dienas centrs.
Seno lietu muzejs viensētā "Dzintari"
Tālivaldis Ikarts izveidojis plašu privātkolekciju, kuru pats dēvē par "labo atmiņu glabātuvi". Apmeklētāji var aplūkot vēsturiskus radioaparātus, patafonus, magnetofonus, fotoaparātus, kinoprojektorus, arī agrāko laiku militāro sakaru aparatūru, par katru kolekcionāram ir savs stāsts.
Iepriekšēja pieteikšanās obligāta, Tel +37126272373, Tālivaldis Ikarts
Ciemošanās par ziedojumiem.
Viensēta “Vecvagares”
Penkules pagasta mājas “Vecvagares” prezidents Alberts Kviesis nopirka ap 1926. gadu, tās atjaunoja, izmantoja kā vasaras mītni un aktīvi iesaistījās pagasta sabiedriskajā dzīvē.
Privātīpašums, objekta apskate iespējama no lielceļa.
Zemnieku saimniecība "Dārzniecība"
Ilonas Stangas siltumnīcās griezdamies aug dārzeņi, puķu stādi, zied pelargonijas un petūnijas. Viss izlolots, gards un skaists. Labākais laiks apmeklējumam ir no aprīļa līdz augustam.
Iespējama produkcijas degustācija un iegāde. Ciemošanās par ziedojumiem.
Iepriekšēja pieteikšanās, tel. +37129471288, Ilona Stanga.
E-pasts: ilonastanga@inbox.lv
Ābeļu iela un tās tuvākā apkārtne
Penkules ceļmalās un dārzos ik pavasari krāšņi uzzied ābeles, un pagasta vienīgā iela, kura neatrodas tā centrā, godam nes šo nosaukumu.
Pētera Valmaņa stāsts par Ābeļu ielu un tuvāko apkārtni.
Iepriekšēja pieteikšanās ir obligāta, par ziedojumiem, tel. 28680053, Pēteris Valmanis
Skujaines senleja un Skujaines upes ūdenskrātuve
Zemgales līdzenumam netipiska ainava ir izveidojusies Skujaines upes ielejā pie "Dzelmju" mājām, kur ir neregulētas upes posms izteiktā ielejā. Šajā teritorijā atrodas viena no nedaudzajām Baltijā zināmajām pārakmeņoto augšdevona zivju atradnēm.
Skujaines upes ūdenskrātuves krastā tiek piedāvātas telšu vietas.
Iepriekšēja pieteikšanās, tel. +37127851412, Linda Cekanovska
Ciemošanās par ziedojumiem.
T I E K A M I E S P E N K U L Ē!