Izzināsim un pētīsim, lai iegūtu un saprastu
K. Ulmaņa piemiņas muzejā ‘’Pikšas’’ Muzeju naktī, atsaucoties tās visu dalībnieku vienotajam vadmotīvam ‘’Izzināt un iegūt, pētīt un saprast!’’, šogad gan ‘’lidosim pa gaisu’’, gan būsim piezemēti un praktiski, gan rūpēsim ‘’pilnus vēderus’’.
Muzeju nakts programma muzejā ‘’Pikšas’’
Plkst. 19.00 – lidmodeļu paraugdemonstrējumi (piemērotos laikapstākļos).
No plkst. 19.00 līdz 20.30 - lidmodeļu izgatavošana sadarbībā ar pieredzējušiem lidmodeļu pilotiem un zinātkārajiem Dobeles mazpulcēniem.
No plkst. 19.00 līdz 23.00 – nodarbības muzeju speciālistu un meistaru vadībā (aušana, malšana, malkas sagatavošana, naglošana, citi rokdarbi, lauku darbi)
No plkst. 19 līdz 23.00 - atvērtas visas muzeja ekspozīcijas.
No plkst. 19.00 līdz grāpis tukšs - par ziedojumu muzejam īpašs cienasts – zupe no Selmas Leinertes recepšu klades ‘’Zupes burtnīca’’ un deserts ar klimpu vai ķiļķenu, vai parpaliņām.
Ar pavārmākslu saistītas lietas muzejā ir vairākas. Dažas no tām jau daudzkārt esam izmantojuši. Iecienītas ir bērzenieces Selmas Leinertes recepšu pierakstu klades. Pirms Muzeju nakts, pārcilājot krājumu, ielūkojāmies arī ulmaņlaikos izdotajā ‘’Pavāru grāmata’’ (N. Suta ‘’Prakstiskā virtuve’’) un 2020. gadā klajā nākušajā ‘’tā pirmā pavāru grāmata’’, kurā apkopotas 414 receptes no 18. gadsimta. Izdotās receptes, kas tulkotas latviski no vācu valodas, pirmo reizi driķētas 1795. gadā.
Var sacīt, ka ‘’Pikšās’’ jau izveidojusies Muzeju nakts tradīcijas – jāiekur pavards melnajā ķēķi. Šoreiz tur taps zupe no Selmas Leinertes recepšu krājuma, kā arī no šeit pieminētajām citām grāmatām.
Būs atšāvusies rabarberu zavtīga zupe ar klimpām, ķilķeniem vai parpaliņām, kā arī citas riktes.
Jālūko, lai katram pietiktu špīlkumme un katram tiktu pa vienam cvībakam.
Baiba Pole,
K.Ulmaņa piemiņas muzeja ‘’Pikša’’ muzeja speciāliste